Jak vybrat prášek na praní

Výběr správného pracího prášku může být pro mnohé zapeklitou záležitostí. Neustále jsme totiž obklopeni značným množstvím reklam, které se nás snaží přesvědčit o tom, že právě jejich produkt je ten nejlepší. Nejprve musíte zvážit, zda zvolíte prášek nebo prací gel a dále můžete vybírat podle druhu a barvy prádla.

Prací prášek nebo gel?

Klasický prací prášek se hodí na hodně znečištěné prádlo, které chceme vyprat co nejdůkladněji. V tomto případě je vždy prádlo lépe vyprané právě s použitím prášku. Největší strašáci pro praní jsou tato znečištění
  • bláto
  • tráva
  • káva, čaj
  • krev
  • hořčice, kečup
  • čokoláda
Prášek je výhodnější použít i v případě praní bílého prádla, které udržíte déle a kvalitněji bílé. Bez větších známek zažloutnutí a zešednutí. Prášky totiž obsahují bělidla, které byste u pracích gelů hledali jen těžko. Naopak při praní barevného prádla jsou látky, které kvalitněji perou spíše na škodu a barvy snáze blednou. Při dlouhodobém praní barevného prádla se připravte na postupnou ztrátu barev. Pro praní barevného prádla proto nepoužívejte prostředky, které obsahují bělidla. V případě, kdy nechcete pořizovat několik různých prášků pro praní bílého a barevného prádla, volte raději prací gely. Tekuté prášky totiž neobsahují bělidla a rozjasňovače, které způsobují blednutí barev. Připravte se ale na to, že se pravděpodobně nezbavíte více znečištěného prádla.
Jak vybrat prášek na praní
Věnujte výběru pracího prášku čas, vyplatí se to
Pokud se i tak nechcete pouštět do praní s pomocí pracího prášku, před samotným praním naneste větší množství gelu přímo na zašpiněnou část oděvu.

Prací prášky pro alergiky - pozor na etikety

Všechny u nás prodávané výrobky by měly mít na etiketě uvedeny alergenní látky, a to v případě, kdy přesáhnout hodnotu 100 mg/kg. I v případě, že není tato látka na výrobku uvedena, může u vás či vašich blízkých dojít k alergické reakci, a to v případě vyšší citlivosti na některou ze součástí pracích prostředků. A to jak části pro praní, tak i aromatické součásti prášků. V takovém případě nezbývá, než testovat a vyzkoušet, který z pracích prostředků nečiní žádné problémy. Případně volit některý z ekologických pracích prášků.

Jaký prostředek pro alergiky volit?

Vybírejte takové výrobky, které nemají na etiketě uvedeny žádné aromatické složky, případně jejich množství nepřesáhne již zmíněnou hranici 100 mg na kilogram pracího prostředku. Zjednodušeně se dá také říci, že prací prostředky ve formě prášku obsahují méně alergenů, než tekuté, gelové verze.

Prací prášky a ekologie

Jistě jste si vědomi toho, že prací prostředky jsou velkou zátěží pro ekologii. A to jak kvůli obsaženým chemickým sloučeninám, tak i kvůli nadměrným obalům, ve kterých jsou prášky a gely skladovány a prodávány. Výrobci pracích prostředků rovněž doporučují na svých obalech mnohem vyšší dávkování, než je skutečně pro kvalitní praní potřeba. Doporučujeme proto, abyste sami vyzkoušeli, při jakém množství je prádlo kvalitně a dostatečně vypráno. Poděkuje vám jak matka příroda, tak i vaše peněženka.

Další zajímavé články

Nepřehlédněte