Dezinfekce na ruce

Zatímco ještě donedávna bylo dezinfikování rukou běžné takřka výhradně v různých zdravotnických a sociálních zařízeních, v současnosti je vybavená dezinfekcí na ruce snad úplně každá domácnost. Poptávka po těchto přípravcích masově narostla v souvislosti s pandemií koronaviru, a to dokonce do takových rozměrů, že se v jarních měsících jednalo o nedostatkové zboží.
Dezinfekce na ruce
Dezinfekce na ruce - ideální pomocník nejen na cesty
Právě důkladná hygiena rukou je totiž považována za jeden ze základních pilířů, které představují účinnou prevenci proti onemocnění. Obecně se doporučuje časté a pečlivé mytí rukou mýdlem pod tekoucí teplou vodou. Obzvláště mimo domov to však není vždy realizovatelné a v takových situacích je dezinfekce na ruce nenahraditelným pomocníkem. V současnosti je dezinfekce na ruce zmiňována nejčastěji ve spojitosti s koronavirem. Sychravé podzimní měsíce jsou však obecně obdobím zvýšené nemocnosti, mnoho lidí se potýká s nachlazením, chřipkou či zánětem horních cest dýchacích. A i v případě těchto nepříjemných respiračních chorob může posloužit dezinfekce rukou jako součást preventivního opatření.

Antibakteriální nebo antivirotické? Vyznejte se v pojmech!

Čistících přípravků na ruce existuje mnoho, zdaleka ne všechny ale ničí i viry. Je proto důležité sledovat složení, přičemž však není třeba mít chemické znalosti. Jednoduché pravidlo totiž praví, že proti virům působí výhradně dezinfekce na ruce s alkoholem. Musí jít navíc o takové produkty, ve kterých je podíl alkoholu alespoň 60 % (nejčastěji se jedná o etanol, případně takzvaný isopropanol nebo n-propanol). Gely vyrobené na bázi vody sice ničí bakterie, ale proti virům jsou de facto neúčinné. Hodit se bude i malý slovníček nejčastěji skloňovaných pojmů:
  • dezinfekční – označuje obecnou schopnost ničit patogenní (choroboplodné) organismy
  • antibakteriální, baktericidní – působící proti bakteriím
  • antimikrobiální – celkově působící proti mikroorganismům, tedy například proti virům, bakteriím, houbám a řasám
  • virucidní, antivirotický – se schopností ničit viry
  • antifungiální, fungicidní – aktivně působící proti houbám
  • levurodidní – účinný proti kvasinkám
  • antimykotický – ničící houby, kvasinky a plísně
Uvedené pojmy se často různě překrývají. Je proto běžné, že přípravek s názvem „antibakteriální gel na ruce“ má zároveň i virucidní účinek. Ovšem nemusí tomu tak být vždy. Proto je důležité si před nákupem přečíst složení konkrétního přípravku, zejména pak údaj o tom, zda a kolik obsahuje alkoholu. Pokud působí rovněž proti virům, mělo by to na něm být uvedeno.

Nejběžnější formy dezinfekce rukou

S nabídkou nejrůznějších dezinfekčních přípravků se v posledních měsících roztrhl pomyslný pytel. Trh tak pružně reagoval na vysokou poptávku po tomto druhu zboží. Také dezinfekci na ruce je možné pořídit v mnoha velikostech a variantách. Spíše pro použití v domácnostech, na pracovištích a ve školách je vhodné dezinfekční mýdlo. Může mít tekutou nebo tuhou formu a ruce se s ním myjí stejně jako běžným mýdlem, to znamená, že je třeba je následně ještě opláchnout pod tekoucí vodou.
Správná dezinfekce rukou
Správná dezinfekce rukou, zdroj {fnbrno.cz}
V případě většiny ostatních dezinfekčních produktů na ruce již není nutné si je oplachovat. Přípravek se do pokožky jednoduše důkladně vetře až do úplného vstřebání. Tento způsob aplikace je ideálním řešením na cesty a obecně při pobytu mimo domov. Poptávka je především po menších baleních, které je možné nosit pohodlně například v kabelce nebo mít neustále po ruce v autě. Pravděpodobně vůbec nejžádanější je dezinfekční gel na ruce. Oproti běžné kapalině má hustou konzistenci (přibližně jako med), a proto se s ním velmi dobře pracuje, jednoduše se nanáší a roztírá. Alternativou je například dezinfekční sprej, pěna nebo roztok. Zakoupit lze také dezinfekční ubrousky, které lze použít nejenom na ruce, ale v případě potřeby i pro očištění různých povrchů a předmětů.

Výrobu domácí dezinfekce zvládne každý

Především v jarních měsících, kdy bylo dezinfekční zboží prakticky nedostupné, se objevila celá řada rad a návodů, jak si vyrobit dezinfekci rukou v domácích podmínkách. A jeden postup na výrobu jednoduché dezinfekce rukou přinesla dokonce i Světová zdravotnická organizace (WHO). Zapotřebí jsou pouze tři složky, které se dají bez problému sehnat v každé lékárně. Pro výrobu přibližně jednoho litru přípravku budete potřebovat:
  • 833 ml 96 % etanolu nebo 99,8 % isopropylalkoholu
  • 42 ml peroxidu vodíku
  • 14,5 ml glycerolu neboli glycerinu
Do předem připravené a pečlivě vypláchnuté nádoby se jednotlivé látky postupně nalijí v pořadí alkohol - peroxid vodíku - glycerol. Uzavřená nádoba se poté řádně protřepe, aby se látky dobře spojily. Před použitím je ještě vhodné nechat dezinfekci 3 dny „uzrát“. Každý si může domácí dezinfekci ještě vylepšit o pečující složky. Přidat lze kupříkladu aloe vera gel, vitamin E nebo pár kapek vybraného esenciálního oleje (eukalyptový, citrusový, levandulový, tea tree oil apod.).

Pozor na přesušení rukou

Mnoho lidí doslova na „vlastní kůži“ poznalo stinnou stránku častého mytí a dezinfikování rukou. Obzvláště jedinci s citlivou pokožkou mohou trpět na její přesušení, čímž vzniká nepříjemné pnutí, na rukou se mohou tvořit drobné, avšak bolestivé prasklinky, svědivá vyrážka nebo dokonce ekzém. Již jsme zmínili, že dezinfekční přípravek účinný i proti virům by měl obsahovat alespoň 60 % alkoholu. Je však všeobecně známo, že právě alkohol vysušuje. Přesušení pokožky může způsobit také časté používání mýdla. Těmto nepříjemným následkům se lze vyhnout výběrem vhodného přípravku obohaceného o zvláčňující a pečující přísady. Například přítomnost glycerinu zamezuje nadměrnému vysušení pokožky, panthenol zjemňuje a zvláčňuje a aloe vera má vysoké regenerační schopnosti.

Další zajímavé články

Nepřehlédněte